28 kwietnia 2016 00:29 | Aktualności

Arsenał Pamięci

W dniach 21-23 kwietnia 2016 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”, nad którym honorowy patronat objęli Wojewoda Łodzki Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Stowarzyszenie Szarych Szeregów.

Pierwszego dnia spotkania harcmistrz Krzysztof Jakubiec przywitał gości opowieścią o życiu rodziny Janka Bytnara „Rudego”. Kolejnym punktem programu było wręczenie laureatom dyplomów i nagród. Jedną z nagrodzonych uczennic naszej szkoły została Agata Stoparczyk za pracę pt. „W imię Boga, przyrzekam...” poświęconą m.in. pani Danucie Rossman, łączniczce Tadeusza Zawadzkiego, bohatera „Kamieni na szaniec”. Opiekunem merytorycznym pracy jest Pani Justyna Gutowska- nauczyciel historii.

Jedną z nagród była wycieczka po regionie łódzkim 22 kwietnia. Uczestnicy odwiedzili „Bunkier w Konewce”, znajdujący się w lesie 4 km od Spały, na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów Gefechtsstand „Anlage Mitte”. Następnie odbyli wędrówkę podziemną trasą turystyczną „Grot Nagórzyckich”, gdzie pokonali labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Kolejnym punktem wycieczki był Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Na koniec mogli podziwiać romański Kościół św. Idziego w Inowłodzu.

Ostatniego dnia w gmachu Muzeum Miasta Łodzi, w 73. rocznicę Akcji pod Arsenałem odbyło się spotkanie pokoleń – żołnierzy Armii Krajowej i laureatów konkursu. Nastąpiło wówczas podsumowanie konkursu, uświetnione gawędą pani Barbary Wachowicz.