08 maja 2016 19:23 | Aktualności

Katyń - pamiętamy!

Katyń - któż z nas Polaków nie zna tragicznej wymowy tego słowa? Wywołuje ono wiele skojarzeń, budzi różnorakie emocje - grozę, żal, poczucie niesprawiedliwości i ogromnej krzywdy. Katyń to w świadomości Polaków nazwa, symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc Katyń, myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach zamordowanych w tym czasie przez NKWD. Katyń - to krwawiąca rana w polskiej świadomości narodowej.

Chcąc uczcić ofiary zbrodni katyńskiej, wystawiliśmy 14 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Wojsławicach sztukę ukazującą dramatyzm tamtych lat. Odnieśliśmy się w niej nie tylko do sytuacji wziętych do niewoli żołnierzy, ale także ukazaliśmy ogrom bólu i cierpienia, które narodziły się w sercach ich rodzin. Oddaliśmy tym samym cześć zamordowanym Szymonowi Jagielle, urodzonemu w Izabelowie, starszemu posterunkowemu Policji Państwowej w Wierzchach, Władysławowi Konatowi, starszemu posterunkowemu Policji Państwoewj w Izabelowie, Antoniemu Sokołowskiemu, starszemu posterunkowemu Policji Państwowej w Annopolu.

Następnego dnia sztuka została wystawiona w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum pod opieką pań Justyny Gutowskiej i Ewy Pędziwiatr, zachwycili widzów amatorską grą aktorską.

Było to kolejne przedstawienie, które okazało się wspaniałą lekcją historii, zapamiętaną na długo.