21 listopada 2016 18:57 | Aktualności

Oddychaj zdrowo!

15 listopada w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbyła się
II Zduńskowolska Debata Ekologiczna pod hasłem „Pozwólcie nam oddychać”. Organizatorami debaty był Zespół Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach na czele z panią dyrektor Anną Stoparczyk oraz Niepubliczne Przedszkole „Radosny Maluszek” w Zduńskiej Woli z panią dyrektor Alicją Wolną należące do Sieci Szkół
i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli. Cele Debaty Ekologicznej były następujące: podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, kształtowanie pozytywnych postaw ekologicznych u dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności przekazywania przez dzieci wiadomości i wyrażania uczuć w różnorodnych formach ekspresji oraz integracja dzieci i młodzieży  z placówek ekologicznych.

W Debacie udział wzięło 9 placówek miejskich oraz Gminne Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Czechach. Jak co roku w debacie brali udział zaproszeni goście, przedstawiciele Urzędu Miasta i Powiatu, Sanepidu, Policji, Straży Miejskiej oraz Nadleśnictwa Kolumna.  Wśród nich nie zabrakło przedstawiciela Urzędu Gminy
pani Agnieszki Puławskiej-Wlazło inspektora ds. wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska. Gospodarzami uroczystości było Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Uroczystość prowadziły pani Agnieszka Ignaczak – koordynator Sieci w Szkole Podstawowej w Czechach , pani Agnieszka Besser- Krysiak – koordynator Sieci w Gminnym Przedszkolu w Czechach.

Każda z drużyn biorąca udział w Debacie zobowiązana była do przygotowania wystąpienia związanego z zagadnieniem z zakresu ekologii, w tym roku zagadnienie to dotyczyło czystego powietrza w naszym regionie.  Dzieci i młodzież  z poszczególnych placówek zaprezentowały wiersze, piosenki, inscenizacje i prezentacje ściśle powiązane
z powyższym tematem. Naszą gminną placówkę reprezentowały drużyny:

-    „Świeżaki” , czyli 6-latki z Gminnego Przedszkola w Czechach pod kierunkiem pani Małgorzaty Mewald,

-    „Serpentynki”, „ Przyjaciele świeżego powietrza” - uczniowie z klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli  Małgorzaty Mossur, Agnieszki Ignaczak, Anny Pawlikowskiej, Katarzyny Kuldy i Eweliny Szulc.

Poziom wystąpień był bardzo wysoki, a dzieci i młodzież zaprezentowały różnorodne podejście do trudnego tematu związanego z przyszłością naszej planety.  Placówki biorące udział w Debacie zostały uhonorowane dyplomami i drobnymi upominkami.

Debata zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich obecnych, podczas którego dzieci, młodzież i nauczyciele placówek Sieci Ekologicznych  w  Zduńskiej Woli wymieniali doświadczenia, gratulowali sobie, cieszyli się z możliwości wspólnego spotkania.
Dzieci i młodzież wróciły z Debaty bardzo zadowolone, a nauczyciele dumni ze swoich podopiecznych. Była to dla wszystkich kolejna możliwość sprawdzenia swojej wiedzy
i umiejętności w obszarze ekologii i ochrony środowiska, szczególnie w zakresie dbałości
o czyste powietrze w naszym regionie.