Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach

Witamy na naszej szkolnej stronie internetowej!

Patron szkoły

naszpatron01.jpg

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ

     Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły - seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i otrzymał imiona Karol Józef. Gdy przyszły papież ukończył 6 lat zaczął naukę w szkole powszechnej. Był chłopcem wesołym, utalentowanym i każdą wolną chwilę lubił spędzać na świeżym powietrzu. Latem grał w piłkę nożną. Kochał też sporty zimowe. Na początku fascynował się szybką jazdą na sankach, próbował też holeja. Nieco później zaczął jeździć na nartach.
     Państwo Wojtyłowie mieszkali niedaleko kościoła Ofiarowania NMP przy ulicy Kościelnej. Brat Karola był od niego starszy o 14 lat, pobierał nauki w wadowickim gimnazjum, a później studiował medycynę w Krakowie. Matka Karola Wojtyły zmarła 13 kwietnia 1929 roku, miała 45 lat. Karol o jej śmierci dowiedział się od sąsiadki po przyjściu ze szkoły. Dzień po pogrzebie matki Karol z ojcem i bratem udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedługo po śmierci matki, w wieku 26 lat, zmarł brat Karola Wojtyły - Mundek. Zmarł nagle, ponieważ jako lekarz zaraził się szkarlatyną od pacjentki w szpitalu w Bielsku.
      Karol wyróżniał się z grona rówieśników ogromną pobożnością. Codziennie w drodze do szkoły wstępował do kościoła, modlił się także w ciągu dnia przed i po jedzeniu, a odrabiając lekcje robił przerwę na modlitwę po przerobieniu każdego przedmiotu. Częściej niż inni przystępował do komunii świętej, był prezesem Kółka Ministranckiego.
     14 maja 1938 roku otrzymał celujące świadectwo maturalne, a następnie jesienią rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim wstępując na Wydział Filozoficzny.

KAPŁAŃSTWO

     Jako kleryk i kandydat na kapłana otrzymał pozwolenie na pełnienie niektórych posług duszpasterskich, np: udzielanie chrztu, namaszczanie chorych czy też prowadzenie niektórych nabożeństw. Ze względu na konspirację nie mógł jednak nosić sutanny. Wkrótce został poproszony wraz ze swoim kolegą klerykiem Franciszkiem Koniecznym o codzienne asystowanie do mszy celebrowanej przez arcybiskupa Sapiehę w jego prywatnej kaplicy. Po wojnie Karol Wojtyła ukończył trzeci i czwarty rok studiów teologicznych. W czasie studiów bardzo interesował się św. Janem od Krzyża i, aby móc czytać jego dzieła w oryginale, rozpoczął naukę języka hiszpańskiego. Dowcipni koledzy wyśmiewając się z jego pracowitości i zaangażowania duchowego któregoś dnia przyczepili mu na drzwiach kartkę z napisem " Karol Wojtyła - przyszły święty".
     Od kwietnia 1945r. do sierpnia 1946r. Wojtyła  pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu. Gdy dowiedział się, że w Czernej karmelici ponownie otworzyli nowicjat, postanowił zwrócić się o przyjęcie do zakonu. Zgodę na przyjęcie do zakonu musiał wydać Sapieha, który stanowczo się temu sprzeciwił. 1 listopada 1946r. książę metropolita kardynał Sapieha osobiście wyświęcił Wojtyłę na kapłana. Młody ksiądz odprawił wielką uroczystą mszę prymicyjną na Wawelu. Kilka dni później, po swoich prymicjach kapłańskich, wyjechał ze swoim kolegą klerykiem Stanisławem Starowieyskim do Rzymu, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Papieskim.Tam w chwilach wolnych od nauki zwiedzał Rzym, poznał każdą starą budowlę i każde muzeum. Tam nauczył się języka francuskiego i angielskiego. Wiosną 1947 roku udał się do San Giovanni Rotondo niedaleko Neapolu, gdzie uczestniczył w mszy odprawianej przez kapucyna Ojca Pio - słynnego stygmatyka. Wojtyle udało się dotrwać w kolejce do spowiedzi u Ojca Pio. Ojciec Pio, wysłuchawszy go, klęknął przed nim i przepowiedział, że Wojtyła zostanie powołany na tron Piotrowy i przeżyje zamach na swoje życie.
     Po zdaniu wszystkich egzaminów na uniwersytecie Karol Wojtyła otrzymał prawa do nauczania w seminarium. Natychmiast też rozpoczął zasłużone wakacje. Ich program został zaplanowany i sponsorowany przez arcybiskupa Sapiehę i obejmował m. in. pracę duszpasterską we Francji.
     15 czerwca 1948r. młody Wojtyła wrócił do Krakowa i ponowił prośbę o przyjęcie do zakonu. Sapieha i tym razem nie wyraził zgody twierdząc: "Kiedyś, w przyszłości, będzie cię potrzebował cały Kościół".

PONTYFIKAT

     Na początku lipca 1958r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem. Dowiedział się o tym, gdy pływał z młodzieżą na kajakach po jeziorach mazurskich. Prymas Stefan Wyszyński wezwał go wtedy do Warszawy. Na pytanie, co zamierza teraz zrobić, odparł: "Wrócę na Mazury, aby dalej uczestniczyć w obozie."
     Jako biskup brał udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II w Rzymie w latach 1963 - 1965, wniósł wkład w powstanie wielu dokumentów. W 1963r. został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967r. kardynałem.
     3 października 1978r. kardynał Wojtyła wyjechał do Rzymu na pogrzeb papieża Jana Pawła I i pozostał tam do konklawe. Gdy wychodził na lotnisko z domu sióstr urszulanek jedna z sióstr zapytała: "Nie wiem, czego mam życzyć Eminencji, by powrócił, czy żeby pozostał...?" Kardynał Wojtyła odparł: "W naszym życiu jest tyle spraw, o których nic nie wiemy..."
     16 października 1978 roku nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, a z balkonu Bazyliki św. Piotra rozległo sie radosne " Habemus papam". Po chwili głos zabrał nowy papież Jan Paweł II mówiąc: " Nie wiem, czy potrafię wyrażać się jasno w waszym ..., w naszym języku włoskim, więc jak się pomylę, to mnie poprawiajcie". Tak rozpoczął swój pontyfikat, zaskakując wszystkich swoim niekonwencjonalnym zachowaniem.
     Był pierwszym papieżem Słowianinem i od 445 lat nie Włochem. Od poczatku był otwarty na potrzeby ludzi i Kościoła. Odbył ponad 100 pielgrzymek do 143 krajów świata, w tym 9 pielgrzymek do Ojczyzny; ogłosił 13 encyklik, 12 adhortacji apostolskich, 10 konstytucji, 37 listów apostolskich i 23 "motu proprio" ; wydał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego i Katechizm Kościoła Katolickiego; przewodniczył 150 uroczystościom kanonicznym i beatyfikacyjnym; ogłosił 1267 błogosławionych, a 451 wiernych wyniósł na ołtarze.
     Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po 26 latach pontyfikatu. Jego pontyfikat jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz Piusa IX.

CIEKAWOSTKI

  • Pontyfikat Jana Pawła II jest czwartym co do długości w dziejach Kościoła.
  • Papież Jan Paweł II biegle władał 7 językami: włoskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i łaciną.
  • Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów oraz pierwszym noszącym zegarek na rękę.
  • Karol Wojtyła był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem.
  • Karol Wojtyła jako pierwszy czysto odśpiewał "Ite. missa est", był pierwszym w dziejach Słowianinem wybranym na głowę Kościoła oraz największym podróżnikiem wszechczasów wśród papieży.
  • Przydomek Karola Wojtyły brzmiał Lolek i został mu nadany jeszcze w dzieciństwie. Rodzina i przyjaciele z Polski używali go nawet wtedy, gdy Wojtyła został papieżem.
  • W każdą podróż zagraniczną Jan Paweł II zabierał pojemniki z własną krwią, ponieważ miał bardzo rzadką grupę krwi, a w sytuacji krytycznej urzędnicy Watykanu nie chcieli polegać na zagranicznych bankach krwi.   

 

 indeximage.jpg